Technologie

Konwerting innowacyjnych materiałów

Specjalizujemy się w konwertingu szerokiej gamy surowców, wykorzystując przy tym zaawansowany park maszynowy i linie produkcyjne do przekształcania materiałów technicznych w precyzyjne elementy dostosowane do potrzeb różnych branż. Dzięki dostępnej technologii, realizujemy skomplikowane projekty konwersji, produkując gotowe produkty lub półprodukty, które służą klientom jako komponenty montażowe, funkcyjne lub wykończeniowe w dalszym procesie produkcyjnym.

Specjalistyczny druk aplikacyjny

Kluczową przestrzenią w naszej produkcji jest wysokiej jakości druk, dobrany odpowiednio do zadrukowywanego nośnika oraz finalnego zastosowania produktu. Korzystamy przy tym z wielu dostępnych nam technologii poligraficznych dających szerokie możliwość ekonomicznego i szybkiego zadruku, idealnego odwzorowania barw zgodnych z wzornikami kolorystycznymi czy też uzyskania specjalnych efektów barwnych lub zmatowień i wybłyszczeń.

Die-cutting

Oferujemy wysokiej jakości produkty wytwarzane z zastasowaniem technologii die-cuttingu czyli procesu wykrywania, w którym dochodzi do całkowitego przecięcia wszystkich warstw materiału, a obiekty wycina się po obrysie. Przecięciu podlega zatem nie tylko materiał bazowy, ale także dodatkowe warstwy (tzw. linery), których zadaniem jest ochrona powierzchni materiału czy warstwy klejowej. Produkty wykonane z zastosowaniem die-cuttkingu dostarczamy docięte do pojedynczych sztuk, często wyposażając je w fingery ułatwiające usunięcie warstwy zabezpieczającej.

Kiss-cutting – cięcie elementów do podkładu 

Precyzyjnie wykonane detale z zastosowaniem technologii kiss-cuttingu dostarczamy najczęściej na arkuszach, co upraszcza dalszą obróbkę i ułatwia aplikację tych elementów. Podczas procesu kiss-cuttingu używamy noża lub matrycy tnącej, które działają w taki sposób, aby wycinały tylko górną warstwę materiału, pozostawiając dolną warstwę – liner (zwykle folię nośną lub podkład) nienaruszoną. Kiss-cutting jest używany przez nas do produkcji naklejek, etykiet samoprzylepnych czy folii ochronnych i może być stosowany na różnych materiałach, takich jak papiery, folie samoprzylepne, poliestry czy poliwęglany.

Wycinanie laserowe - wszechstronne wycinanie różnych materiałów

Cięcie laserowe to proces produkcyjny, w którym wykorzystujemy cienką skupiona wiązkę lasera do cięcia i wykrywania materiałów na niestandardowe projekty, wzory i kształty. Laserowo precyzyjnie wycinać możemy obiekty na roli jak i arkuszach. Ten bezkontaktowy, termiczny proces produkcji jest wykorzystywany przez nas wszechstronnie w konwertingu wielu materiałów technicznych, błon klejowych ale także przy produkcji elewacji frontowych i etykiet.

Wycinanie rotacyjne - szybkie cięcie i konfekcjonowanie na roli

W tym szybkim i wydajnym procesie cięcia wykorzystujemy maszyny, w których wykrojnik umieszczany jest na cylindrze wykrawającym podczas obrotu wiele identycznych kształtów. Technologia wycinania rotacyjnego stosowana jest przez nas m. in. w produkcji papierowych czy foliowych etykiet samoprzylepnych, które dostarczamy na rolkach. Dzięki obracającemu się wykrojnikowi proces wykrawania jest bardzo szybki, co pozwala na dużą wydajność, przy jednoczesnym minimalizowaniu odpadów, możliwym dzięki precyzyjnemu dopasowaniu narzędzi i materiału.

Sztancowanie - precyzyjne wykrawanie przy zachowaniu dużej szybkości

Dysponujemy zaawansowana technologicznie linia, której jednym z elementów jest sekcja sztancująca. Sztancowanie polega na wywieraniu nacisku na materiał umieszczony na prasie pomiędzy matryca, a przeciwna powierzchnia. Matryca, wyposażona w ostrza o odpowiednim kształcie, uderza w materiał wycinając pożądany kształt. Może to obejmować zarówno pełne wykrawanie (gdzie cały kształt jest wycinany), jaki częściowe (np. zginanie, perforowanie). Sztancowanie pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych i powtarzalnych kształtów przy zachowaniu dużej szybkości produkcji.

Rozcinanie rolek - dostosowanie komponentów do procesów produkcyjnych

Jednym z etapów w naszej produkcji jest tzw. slitting w którym wykorzystujemy maszyny do rozcinania bazowych rolek materiału tzw. log-roli lub master-roli na węższe rolki. Rozcinać możemy rolkę z klejem, różnego typu folie czy pianki oraz inne materiały techniczne. Proces ten pozwala na dostosowanie komponentów do dalszej obróbki, co przekłada się na zoptymalizowanie kosztów oraz czasów operacyjnych na kolejnych etapach produkcji.

Laminowanie - uszlachetnianie etykiet oraz dodawanie warstwy klejowej

Technologie laminowania wykorzystywane są w naszych procesach produkcyjnych jako etap nanoszenia odpowiednio dobranej warstwy klejącej na wcześniej zadrukowany surowiec, ale także jako uszlachetnienie i zabezpieczenie zadrukowanej etykiety. Laminacja naklejek jest szczególnie istotna w branżach, gdzie etykiety są narażone na trudne warunki atmosferyczne, działania chemikaliów, lub intensywna eksploatacje. Błony klejowe możemy aplikować tak z rolki jak i formie arkuszowej wykorzystując do tego zautomatyzowane linie laminujące. przy wyjątkowo skomplikowanych projektach warstwa klejącą może być także laminowane ręcznie.

Wytłaczanie - tworzenia wypukłych elementów funkcyjnych

Stosowana przez nas technika wytłaczania może poprawiać estetykę przycisków w elewacjach frontowych urządzeń, sprawiając, że staja się one bardziej atrakcyjne. Może także pełnić rolę w poprawie funkcjonalności, np. zwiększając przyczepność lub ułatwiając identyfikację symboli na przyciskach. Wymagany kształt przetłoczenia uzyskujemy tłocząc materiał na prasach hydraulicznych lub mechanicznych z wykorzystaniem matrycy.

Grawerowanie - laserowa obróbka materiału grawerskiego

W produkcji emblematów samoprzylepnych czy tabliczek stosujemy technologie grawerowania laserowego, w której używana jest skoncentrowana wiązka lasera do wycinania lub wytrawiani wzorów, tekstów, grafik czy logo na różnych powierzchniach. Proces ten jest precyzyjny, szybki i daje trwałe efekty. Dzięki możliwości ustawiania szczegółowych parametrów, grawerowanie laserowe umożliwia uzyskanie bardzo skomplikowanych wzorów, których nie da się osiągnąć przy użyciu tradycyjnych metod obróbki.

Sitodruk - dobre odwzorowanie kolorów i precyzyjne pasowanie

W tej technologii druku mamy możliwość precyzyjnego odwzorowania barw zgodnych z wzornikami kolorystycznymi takimi jak RAL, Pantone czy NCS. Drukujemy w formie arkuszowej na foliach oraz materiałach sztywnych jak poliwęglan czy poliester. Technikę tę stosujemy najczęściej w produkcji wielkonakładowej oraz w projektach, w których zadrukiem pokrywamy duże powierzchnie, ale także tam gdzie kluczowe znaczenie ma precyzja nadruku. Sitodruk, znany również jako druk sitowy czy serigrafia, to technika druku, w której wzór przenoszony jest na wybraną powierzchnię za pomocą specjalnie przygotowanej siatki – szablonu, przez którą przepuszczana jest farba. W tym celu konieczne jest przygotowanie niezbędnego oprzyrządowania.

Druk cyfrowy UV – odporność i nieograniczone możliwości graficzne

Dysponujemy wysokiej klasy profesjonalnymi maszynami do druku cyfrowego UV w wersji płaskiej – stołowej oraz rolowej. W druku cyfrowym nie ograniczają nas ilość kolorów oraz efekty typowe dla nowoczesnych projektów, jak przejścia tonalne czy grafika rastrowa. Nie ma też konieczności inwestowania w dodatkowe oprzyrządowanie. Ten rodzaj druku wykorzystuje technologię utwardzania ultrafioletem podczas procesu drukowania. Materiał przechodzący przez drukarkę, otrzymuje mokry atrament, który jest natychmiast wystawiany na działanie promieni UV. Ekspozycja na światło UV powoduje natychmiastowe wysychanie atramentu i utwardzenie nadruku, co znacznie przyspiesza proces produkcyjny.

Druk fleksograficzny - szybki i ekonomiczny druk wielkoseryjny

Z tej technologii druku korzystamy w przypadku realizacji wielkonakładowych serii etykiet samoprzylepnych, w projektach dla których kluczowe znaczenie ma niski koszt oraz szybkość produkcji. Etykiety wykonane w technologii fleksograficznej dostarczamy na rolkach, co ułatwia i przyspiesza proces ich aplikacji. Fleksografia jest techniką druku wypukłego przy użyciu specjalnych matryc fotopolimerowych oraz szybkoschnących farb. Do druku flexo wykorzystuje się farby rozpuszczalnikowe, alkoholowe oraz UV.

Druk solwentowy i ekosolwent – ponadprzeciętna trwałość vs ekologia

Solwentowy druk twardy stosowany jest wtedy, gdy mniej zależy nam na dokładności wydruku, a bardziej na jego wytrzymałości. W tej technologii nie ogranicza nas również rodzaj podłoża. W solwencie tradycyjny atrament wodny został zastąpiony atramentem pigmentowym, który wytwarzany jest na bazie ropy naftowej i rozpuszczalników organicznych, które zapewniają nadrukom ponadprzeciętną trwałość.

Druk ekosolwentowy zwany także miękkim jest stosowany w zupełnie innych sytuacjach niż druk twardy. Oznacza to, że dzięki tej technice możemy uzyskać grafiki najwyższej jakości, ale nie będą one tak trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Etykiety i naklejki wykonane przy użyciu druków lateksowych będą wymagały laminacji, by zabezpieczyć je przed czynnikami zewnętrznymi. 

Tampodruk - znakowanie bezpośrednio na produkcie

Wykorzystywany w naszych rozwiązaniach tampodruk stosujemy do nadruków bezpośrednich na materiałach powierzonych. Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie nanieść oznaczenie lub logo bezpośrednio na powierzchnię produktu, która może być obła lub strukturalna.

Druk termotransferowy - efektywny kosztowo druk seryjny

W naszym parku maszynowym mamy także do dyspozycji specjalistyczne drukarki termotrasferowe używane do produkcji etykiet informacyjnych, znamionowych, czy o zmiennej treści, które dostarczamy na rolkach. Dzięki wysokiej jakości kalkom nasze nadruki mogą być odporne na działanie chemii oraz wysoką temperaturę. Termotransfer to technologia idealna m. in. do produkcji etykiet stosowanych w znakowaniu płytek PCB czy komponentów elektronicznych.

Druk offsetowy - optymalna jakość dla druków informacyjnych

Jest jedną z najbardziej korzystnych finansowo metod druku wykorzystywanych w naszych realizacjach w przypadku dużych nakładów. Dlatego doskonale sprawdza się podczas wydruku instrukcji użytkowania lub kart gwarancyjnych. Druk offsetowy gwarantuje też optymalną jakość dostosowaną do nośników takich jak papier o różnej gramaturze, grubości i strukturze. Jest jedną z najbardziej korzystnych finansowo metod druku wykorzystywanych w naszych realizacjach w przypadku dużych nakładów. Dlatego doskonale sprawdza się podczas wydruku instrukcji użytkowania lub kart gwarancyjnych. Druk offsetowy gwarantuje też optymalną jakość dostosowaną do nośników takich jak papier o różnej gramaturze, grubości i strukturze.

Poznaj nasze produkty, w których wykorzystywane są dostępne w Pakom technologie druku i konwertingu.

Poszukujesz spersonalizowanego rozwiązania dla Twojego projektu?

Skontaktuj się z jednym z naszych doradców techniczno-handlowych.

We follow the line

Potrzebujesz wsparcia w zakresie doboru właściwego materiału lub technologii?

Skorzystaj z naszego interaktywnego drzewka! Dzięki niemu możesz płynnie przełączać się między zakładkami produktów, technologii, branż i więcej, aby szybko znaleźć potrzebne informacje.

Wybierz interesującą Cię kategorię i odkryj wszystkie nasze rozwiązania lub skontaktuj się z nami bezpośrednio.

napisz do nas

Pobierz katalog

Udostępniamy Ci nasz leaflet, abyś w przystępnej i kompaktowej formie mógł zapoznać się z naszymi rozwiązaniami dedykowanymi wielu branżom przemysłowym.

pobierz